Serdecznie zapraszamy na

I Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

które odbędą się w dniach 

1-3 grudnia 2023 r. 

w Kłobucku

Nabierzcie ducha i podnieście głowy!

Masz doświadczenie w śpiewaniu w chórze – czy może dopiero zaczynasz przygodę z poznawaniem piękna muzyki liturgicznej? Grasz na instrumencie smyczkowym, dętym – czy może uczysz się posługiwać najpiękniejszym instrumentem świata – ludzkim głosem…

Zapraszamy Cię do Kłobucka!

Wraz z nami przeżyj wyjątkowy weekend i w sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej
 śpiewająco wejdź w tegoroczny Adwent!

Aktualności warsztatowe

1.12.2023
Informacje o miejscach parkingowych
We wszystkie dni trwania warsztatów uczestnicy mogą parkować swoje pojazdy na parkingu przy kościele (Rynek św. Jana Pawła II) lub przy domu parafialnym (ul. 11 Listopada 1) – do Miejskiego  Ośrodka Kultury od kościoła jest 200 m.
 
W piątek i w niedzielę można też zaparkować samochód na placu targowym – w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Kultury, niemożliwe to będzie natomiast w sobotę do 14.00 ze względu na targ – wtedy rekomendujemy pozostawienie pojazdu na placu przy domu parafialnym.
 
24.11.2023
Już za tydzień zaczynamy warsztaty! Na maile wszystkich uczestników, którzy wnieśli opłatę warsztatową, została wysłana lista utworów z nutami oraz nagraniami głosów – zachęcamy do zapoznania się z nimi, a jeśli zapisałeś się na warsztaty i taka wiadomość nie dotarła do Ciebie – napisz do nas jak najszybciej! Prosimy też osoby, które zapisały się, a jeszcze nie wniosły opłaty, o jak najszybsze uczynienie tego lub krótką wiadomość, że rezygnujecie – ułatwi nam to organizację.

 

Zapisy na warsztaty są już aktywne – ilość miejsc jest ograniczona – nie zwlekaj z zapisem!

Nabierzcie ducha...

Powyższe słowa Jezusa pochodzą z fragmentu pisma świętego (Łk 21,28) mówiącego o tym, że ziemia to nie jest niebo i że ten świat będzie miał swój koniec… Ta nowina wydaje się smutna – ale nie dla nas – chrześcijan!

Nam Chrystus zapowiada „nowe niebo i nową ziemię” (por. Ap 21,1) – wieczną ucztę Baranka – której zapowiedzią i przedsmakiem jest Święta Liturgia!

Dlatego pomimo różnych trudności naszego życia, chcemy śpiewać i cieszyć się – Bóg jest z nami – a po Adwencie naszego życia – czeka nas życie prawdziwe – wieczność pełna szczęścia przy Baranku…

Dlatego już teraz śpiewamy nową pieśń dla Pana – dlatego podczas trzydniowych warsztatów muzyki liturgicznej u progu Adwentu chcemy pokrzepić nasze serca – chcemy nabrać ducha!

...i podnieście głowy

Naszą Przewodniczką jest Maryja – Niewiasta Nadziei – w Kłobucku czczona w znaku XV-wiecznego obrazu zawieszonego wysoko nad wiernymi –

Ona mobilizuje nas, byśmy podnieśli głowy!

Kłobuck jest malowniczym miasteczkiem, położonym ok. 15 km od Jasnej Góry w Częstochowie (w kierunku północno-zachodnim, przy DK46 w kierunku Wielunia). W XV w. proboszczem był tu ks. Jan Długosz – wybitny polski dziejopis, który wywarł wielki wpływ na dzieje regionu. Od kilku wieków zabytkowym kościołem św. Marcina i miastem opiekuje się Maryja, czczona w Kłobucku jako Niepokalana Ucieczka Grzeszników.

W 2029 r. przypadnie 25. rocznica koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Kłobuckiej, a w 2030 r. – 550-lecie przejścia do wieczności ks. Jana Długosza. I Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej wpisują się w duchowe przygotowanie do tych jubileuszy – by mieszkańcy Kłobucka, ale i innych stron Polski – dzięki muzyce mogli nabrać ducha i podnieść głowy!

Warsztaty poprowadzi

Pan Hubert Kowalski

Hubert Kowalski

kompozytor, dyrygent, producent muzyczny. Od lat zaangażowany w prowadzenie zajęć warsztatowych w zakresie muzyki kościelnej.

Garść informacji o warsztatach:

Dla kogo są warsztaty?

Na warsztaty zapraszamy wszystkich, którzy lubią modlić się śpiewem (lub chcieliby spróbować swoich sił w śpiewie chóralnym). Nie jest konieczna biegła znajomość nut. Oprócz sekcji wokalnej, przewidziane są również ćwiczenia dla sekcji instrumentalnej – przede wszystkim instrumentów smyczkowych i dętych – do tej sekcji zapraszamy osoby czytające nuty ­– mniej więcej na poziomie IV klasy szkoły muzycznej II stopnia. W warsztatach mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, a niepełnoletnie – pod opieką innego pełnoletniego uczestnika warsztatów lub za pisemną zgodą opiekuna prawnego – dostarczoną przy rejestracji w dniu rozpoczęcia Warsztatów.

Co będziemy robić na warsztatach?

Uczyć się modlitwy śpiewem – modlitwy w rytm piękna muzyki liturgicznej. Kościół jest ojczyzną piękna – warsztaty są próbą zbliżenia do tej ojczyzny… do Chrystusa – boskiego Oblubieńca!

Widocznym celem warsztatów będzie przygotowanie chóru z akompaniamentem instrumentalnym na Mszę Świętą I Niedzieli Adwentu w sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej – 3 grudnia br. o godz. 12.00.

Ważniejszym celem jest jednak zbliżenie do Chrystusa – przez wspólnotę, modlitwę i piękno muzyki!

Warsztaty mają pogłębić umiłowanie piękna muzyki liturgicznej wśród lokalnej społeczności, ale są otwarte dla muzykujących pielgrzymów z całej Polski – którzy chcieliby mocniej i głębiej wejść w Adwent 2023 – w pięknym sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej – nieopodal Częstochowy…

Kiedy i gdzie odbędą się warsztaty?

Warsztaty rozpoczną się w piątek, 1 grudnia 2023 r., o godz. 17.00, a zakończą się w niedzielę, 3 grudnia 2023 r., Mszą św. o godz. 12.00.

Próby będą odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku (ul. Targowa 1, 42-100 Kłobuck – 3 minuty piechotą od kościoła), natomiast miejscem celebracji liturgii będzie kościół pw. św. Marcina w Kłobucku – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników (ul. 3 Maja 52, 42-100 Kłobuck).

Kłobuck jest miastem w woj. śląskim, położonym ok. 15 km na północny zachód od Jasnej Góry w Częstochowie.

Mapka warsztatów

Plan warsztatów:

Piątek

15:30 rozpoczęcie rejestracji w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku (ul. Targowa 1, 42-100 Kłobuck)

17:00-19:45 spotkanie w sali lustrzanej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku – modlitwa, podział grup i rozpoczęcie warsztatów

20:30 Msza św. i apel Maryjny w sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników (ul. 3 Maja 52, 42-100 Kłobuck)

Sobota

8:30 jutrznia w sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników

9:00-13:00 kontynuacja warsztatów dla chóru i instrumentalistów (Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku)

13:00 obiad

15:00-18:00 kontynuacja warsztatów dla chóru i instrumentalistów (Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku)

19:15-20:00 próba w kościele (sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników)

20:15 Msza św. i apel Maryjny (sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników)

*** W sobotni wieczór uczestnikom warsztatów spoza Kłobucka i regionu proponujemy alternatywnie wyjazd wieczorem na własną rękę na Apel Jasnogórski w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej (ok. 20 min. autem od Kłobucka) – wtedy chętnych zapraszamy na Mszę św. parafialną w sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej w sobotni poranek – o godz. 7:00.

Niedziela

8:30 – 10:30 modlitwa i kontynuacja warsztatów dla chóru i instrumentalistów (Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku)

11:15 ustawienie chóru i instrumentalistów w kościele (sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników)

12:00 uroczysta Msza św. z udziałem chóru i instrumentalistów – po Mszy św. zostaniemy jeszcze przez chwilę w kościele na wspólne uwielbienie utworami, które przygotujemy podczas warsztatów

Posiłki

Planujemy wspólny obiad w sobotę – koszty tego posiłku są uwzględnione w ramach opłaty za warsztat. W miejscu warsztatów będą dostępne: kawa, herbata, napoje i drobne przekąski.

Pozostałe posiłki – we własnym zakresie.

 

Noclegi

Dla potrzebujących noclegu możemy zaproponować hotele w Kłobucku:

Hotel Coliber, ul. ks. Jana Długosza 105, 42-100 Kłobuck, tel.: (34) 506 55 56 – www.hotelcoliber.pl

Hotel, Restauracja Wenecka,  ul. Częstochowska 39, 42-100 Kłobuck, tel.: (34) 310 03 40 – www.wenecka.pl

Kłobuck jest położony ok. 20 min. samochodem od Jasnej Góry – osobom przyjeżdzającym na warsztaty własnymi pojazdami proponujemy ponadto nocleg na terenie licznych domów/hoteli w pobliżu Jasnej Góry (np. Dom Pielgrzyma, Domum Matris – noclegi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, klasztory i domy zakonne…).

Noclegi uczestnicy zamawiają we własnym zakresie – w zależności od potrzeb.

 

Koszt

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, każdy rejestrujący się zostanie poproszony o wykonanie przelewu w wysokości 150 zł na konto organizatora. Dokonanie wpłaty stanowi potwierdzenie rejestracji i zapewnienie udziału w warsztatach. Wpłacana kwota pozwala na sfinansowanie warsztatów, a w jej ramach każdy uczestnik otrzymuje: materiały (śpiewnik z nutami, identyfikator uczestnika, certyfikat udziału w warsztatach), ciepły posiłek w sobotę oraz kawę, herbatę i przekąski w czasie trwania warsztatów.

 

Kontakt

Organizatorem I Kłobuckich Warsztatów Muzyki Liturgicznej „Nabierzcie ducha i podnieście głowy” jest Parafia Katolicka pw. św. Marcina Biskupa w Kłobucku – Sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników

Adres:
ul. 3 Maja 52
42-100 Kłobuck
tel. 34 317 27 27
e-mail: warsztaty.marcin@klobuck.net

Koordynatorem warsztatów z ramienia Parafii jest Dominik Głąb – w sprawach związanych z warsztatami można się z nim kontaktować pod tel. 664 583 470.

Patronat honorowy

Patronat medialny